T353G106K035AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial, Disc 2Ohm @ 100kHz
T353G106K035AT7301
DigiKey Part Number
399-T353G106K035AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T353G106K035AT7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T353G106K035AT7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V