SCF29XV-150-1R7A015JV
DigiKey Part Number
399-SCF29XV-150-1R7A015JV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF29XV-150-1R7A015JV
Description
CMC 2.5MH 15A 2LN TH AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 mH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 15A DCR 5.04mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCF29XV-150-1R7A015JV Models
Category
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Features
Nanocrystalline Core
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Through Hole
Number of Lines
2
Size / Dimension
1.634" L x 1.043" W (41.50mm x 26.50mm)
Inductance @ Frequency
2.5 mH @ 100 kHz
Height (Max)
1.524" (38.70mm)
Current Rating (Max)
15A
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
DC Resistance (DCR) (Max)
5.04mOhm