R60MW5220AA40K
DigiKey Part Number
399-R60MW5220AA40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60MW5220AA40K
Description
CAP FILM AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60MW5220AA40K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.736" (44.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
400V