R46KI21500001K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 216
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.015 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KI21500001K
DigiKey Part Number
R46KI21500001K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KI21500001K
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 560VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KI21500001K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V