PES227KLP4300QE4
DigiKey Part Number
399-PES227KLP4300QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PES227KLP4300QE4
Description
CAP ALUM 3000UF 40V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 35mOhm @ 100Hz 8400 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
7.42 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
22.048 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.693" L x 0.787" W (43.00mm x 20.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.697" (17.70mm)
Voltage - Rated
40 V
Surface Mount Land Size
1.994" L x 0.689" W (50.65mm x 17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8400 Hrs @ 125°C
Package / Case
Nonstandard SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C