M550B128M040AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1200 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 40 V M55 Module 20mOhm @ 100kHz
M550B128M040AT
DigiKey Part Number
M550B128M040AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B128M040AT
Description
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHAS MT
Detailed Description
EDA/CAD Models
M550B128M040AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Capacitance
1200 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
40 V
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100kHz