F881BK273J300L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.027 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881BK273J300L
DigiKey Part Number
399-F881BK273J300LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881BK273J300L
Description
.027UF 300V
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)