F872AE252M480R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2500 pF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872AE252M480R
DigiKey Part Number
399-F872AE252M480RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872AE252M480R
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872AE252M480R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)