F872AE182M480L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1800 pF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872AE182M480L
DigiKey Part Number
399-F872AE182M480LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872AE182M480L
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872AE182M480L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)