F863BW474K310P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,642
Datasheet
In Stock: 395
In Stock: 371
WEC
In Stock: 613
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F863BW474K310P
DigiKey Part Number
399-F863BW474K310PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F863BW474K310P
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F863BW474K310P Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.752" (19.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V