F862DU125K310ZLH0J
DigiKey Part Number
399-11706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862DU125K310ZLH0J
Description
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862DU125K310ZLH0J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V