Image for F462DU124R1K6R is not available
F462DU124R1K6R
DigiKey Part Number
399-F462DU124R1K6RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462DU124R1K6R
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)