Image for F462BK153R1K6Z is not available
F462BK153R1K6Z
DigiKey Part Number
399-F462BK153R1K6Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BK153R1K6Z
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)