F461BY274M630C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F461BY274M630C is not available
F461BY274M630C
DigiKey Part Number
399-F461BY274M630C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BY274M630C
Description
.270UF 630V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V