ELH568M100AT6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
5.6 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
ELH568M100AT6AA
DigiKey Part Number
399-ELH568M100AT6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH568M100AT6AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELH568M100AT6AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.192 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C