EDK476M050S9HAA
DigiKey Part Number
399-EDK476M050S9HAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDK476M050S9HAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDK476M050S9HAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK476M050S9HAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDK476M050S9HAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
112.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C