CGP7C472KUYDCAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP7C472KUYDCAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C472KUYDCAWL25
Description
CER DISC 4.7NF 4000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 4000V (4kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.768" Dia (19.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)