CGP1C561KHYDCAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP1C561KHYDCAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C561KHYDCAWL50
Description
CER DISC 560PF 3000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)