CGP1C560KDSDBA7317
DigiKey Part Number
399-CGP1C560KDSDBA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C560KDSDBA7317
Description
CER DISC 56PF 1000 SL 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)