CGP1C391KNYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP1C391KNYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP1C391KNYDBAWL50
Description
CER DISC 390PF 10000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 10000V (10kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)