CDR35BX474AKUS
DigiKey Part Number
1001-CDR35BX474AKUSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1001-CDR35BX474AKUSCT-ND - Cut Tape (CT)
1001-CDR35BX474AKUSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR35BX474AKUS
Description
CAP CER 0.47UF 50V BX 1825
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 1825 (4564 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDR35BX474AKUS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)