CBR04C180G5GAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,926
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 31,844
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Direct
Johanson Technology Inc.
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 745
Johanson Technology Inc.
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
18 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CBR04C180G5GAC
DigiKey Part Number
CBR04C180G5GAC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBR04C180G5GAC
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CBR04C180G5GAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)