C961U392MYWDBA7317 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 5,000
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Upgrade
WEC
WEC
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
3900 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C900 C21U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C961U392MYWDBA7317
DigiKey Part Number
399-9523-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U392MYWDBA7317
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U392MYWDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)