C4DENPQ5470A8TK
DigiKey Part Number
399-7577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4DENPQ5470A8TK
Description
CAP FILM 47UF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
47 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C4DENPQ5470A8TK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.8 mOhms