C4DEFPQ6260A8TK
DigiKey Part Number
399-7579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4DEFPQ6260A8TK
Description
CAP FILM 260UF 10% 400VDC RADIAL
Detailed Description
260 µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C4DEFPQ6260A8TK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
400V
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.62 mOhms