C4AEOBW5400A3NJ
DigiKey Part Number
399-6226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEOBW5400A3NJ
Description
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEOBW5400A3NJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.3 mOhms