C4AEOBW5140A3JJ
DigiKey Part Number
399-6230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEOBW5140A3JJ
Description
CAP FILM 14UF 5% 900VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEOBW5140A3JJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.5 mOhms