C44UUGT6320M86K
DigiKey Part Number
399-C44UUGT6320M86K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UUGT6320M86K
Description
CAP FILM 320UF 10% 1.3KVDC RAD
Detailed Description
320 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44UUGT6320M86K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
7.165" (182.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7 mOhms