C44UUEQ6120F7SK
DigiKey Part Number
399-C44UUEQ6120F7SK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UUEQ6120F7SK
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UUEQ6120F7SK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.819" (97.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)