C44UOGQ6510F8SK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 2
Datasheet
510 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
C44UOGQ6510F8SK
DigiKey Part Number
399-C44UOGQ6510F8SK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UOGQ6510F8SK
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C44UOGQ6510F8SK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
4.803" (122.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
General Purpose
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8 mOhms