C44HKGR6150AASJ
DigiKey Part Number
399-14235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44HKGR6150AASJ
Description
CAP FILM 150UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
150 µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44HKGR6150AASJ Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
440V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)