C44AFGR6300ZA0J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 399-C44AFGR6300ZA0J-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C44AFGR6300ZA0J |
Description | CAP POLYPROP FILM CAN |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 300 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C44AFGR6300ZA0J Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Series | Mounting Type Chassis, Stud Mount |
Packaging Box | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 3.346" Dia (85.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 7.362" (187.00mm) |
Tolerance ±5% | Termination Threaded, Male |
Voltage Rating - AC 250V | Lead Spacing 1.378" (35.00mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications General Purpose |