C330C474K1R5TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 800
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 64
Datasheet
Similar
In Stock: 581
Similar
In Stock: 0
Direct
TDK
In Stock: 770
TDK
In Stock: 727
Murata Electronics
In Stock: 469
Murata Electronics
In Stock: 989
KYOCERA AVX
In Stock: 1,666
KYOCERA AVX
In Stock: 487
Upgrade
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C330C474K1R5TA
DigiKey Part Number
399-4414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C474K1R5TA
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C330C474K1R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)