C317C103K1R5CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,784
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,768
Datasheet
Upgrade
In Stock: 917
In Stock: 762
In Stock: 250
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C317C103K1R5CA
DigiKey Part Number
399-2023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C317C103K1R5CA
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C317C103K1R5CA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)