C2220Y103JDGACAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220Y103JDGACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220Y103JDGACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220Y103JDGACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220Y103JDGACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 1KV C0G 2220
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)