C2220C104J1GACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C104J1GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C104J1GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C104J1GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C104J1GACTU
Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G/NP0 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C104J1GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)