C1825X225K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1825X225K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825X225K5RACTU
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
EDA/CAD Models
C1825X225K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.065" (1.65mm)