C1812Y225J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
2.2 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812Y225J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812Y225J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812Y225J5RACTU
Description
CAP CER 1812 2.2F 50VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)