C1812C183JDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C183JDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C183JDRACTU
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812C183JDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)