C1808C102JBGACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 783
Datasheet
1000 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
C1808C102JBGACTU
DigiKey Part Number
399-C1808C102JBGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1808C102JBGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1808C102JBGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1808C102JBGACTU
Description
CAP CER 1000PF 630V C0G/NP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1808C102JBGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)