C1210X154K5JACTU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 399-C1210X154K5JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1210X154K5JACTU |
Description | CAP CER 0.15UF 50V U2J 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.15 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor U2J 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1210X154K5JACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) |