C1210C274G3JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 3,678
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.27 µF ±2% 25V Ceramic Capacitor U2J 1210 (3225 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C1210C274G3JACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C274G3JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C274G3JACTU
Description
CAP CER 0.27UF 25V U2J 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C274G3JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)