C1206X183F5JACAUTO
DigiKey Part Number
C1206X183F5JACAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X183F5JACAUTO
Description
CAP CER 0.018UF 50V U2J 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X183F5JACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)