C1206X153M2RECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
0.015 µF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206X153M2RECAUTO
DigiKey Part Number
C1206X153M2RECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X153M2RECAUTO
Description
CAP CER 1206 15NF 200V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206X153M2RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)