C1206F475M4RAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206F475M4RAC7210
DigiKey Part Number
399-C1206F475M4RAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F475M4RAC7210
Description
CAP CER 1206 FO
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206F475M4RAC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Open Mode
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)