C1206C444K3JLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C444K3JLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C444K3JLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C444K3JLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C444K3JLCAUTO
Description
CAP CER 1206 440NF 25VDC U2J
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
440 nF ±10% 25V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Stacked)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.142" (3.60mm)