C1206C124K8JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2,776
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 671
WEC
0.12 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C1206C124K8JACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C124K8JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C124K8JACTU
Description
CAP CER 0.12UF 10V U2J 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C124K8JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)