C0805X273G5JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.027 µF ±2% 50V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C0805X273G5JACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X273G5JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X273G5JACTU
Description
CAP CER 0.027UF 50V U2J 0805
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805X273G5JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)