C0805X153KAREC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6,831
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X153KAREC7210
DigiKey Part Number
C0805X153KAREC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X153KAREC7210
Description
CAP CER 0805 15NF 250V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X153KAREC7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)