C0805T561J1GCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 350
Datasheet
560 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C0805T561J1GCLTU
DigiKey Part Number
399-C0805T561J1GCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T561J1GCLTU
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805T561J1GCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)